E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

chambréieren jmd. ärgern (D)chambrer qn. (F)to anger so. (E)
Stammformen chambréierenchambréiertchambréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchambréieren
duchambréiers
hien/si,hatt/etchambréiert
mirchambréieren
dirchambréiert
sichambréieren
Passé composé
echhuchambréiert
duhueschambréiert
hien/si,hatt/ethuetchambréiert
mirhuchambréiert
dirhuttchambréiert
sihuchambréiert
Plus-que-parfait
echhatchambréiert
duhaschambréiert
hien/si,hatt/ethatchambréiert
mirhatechambréiert
dirhatchambréiert
sihatechambréiert
Futur I
echwäert chambréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chambréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchambréieren
dugéifschambréieren
hien/si,hatt/etgéifchambréieren
mirgéifechambréieren
dirgéiftchambréieren
sigéifechambréieren
Conditionnel Passé composé
echhättchambréiert
duhässchambréiert
hien/si,hatt/ethättchambréiert
mirhättechambréiert
dirhättchambréiert
sihättechambréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchambréier!
Plurielchambréiert!
chambréiert
chambréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles