E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

steieren steuern (D)appliquer des taxes, conduire (F)
Stammformen steierensteiertgesteiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsteieren
dusteiers
hien/si,hatt/etsteiert
mirsteieren
dirsteiert
sisteieren
Pass compos
echhugesteiert
duhuesgesteiert
hien/si,hatt/ethuetgesteiert
mirhugesteiert
dirhuttgesteiert
sihugesteiert
Plus-que-parfait
echhatgesteiert
duhasgesteiert
hien/si,hatt/ethatgesteiert
mirhategesteiert
dirhatgesteiert
sihategesteiert
Futur I
echwäert steieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesteiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsteieren
dugéifssteieren
hien/si,hatt/etgéifsteieren
mirgéifesteieren
dirgéiftsteieren
sigéifesteieren
Conditionnel Pass compos
echhttgesteiert
duhssgesteiert
hien/si,hatt/ethttgesteiert
mirhättegesteiert
dirhttgesteiert
sihättegesteiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersteier!
Plurielsteiert!
gesteiert
steieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bisteierenbesteierenusteierenversteieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles