E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerstéier-en zerstören (D)détruire (F)
Stammformen zerstéier-enzerstéier-tzerstéier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerstéier-en
duzerstéier-s
hien/si,hatt/etzerstéier-t
mirzerstéier-en
dirzerstéier-t
sizerstéier-en
Passé composé
echhunnzerstéier-t
duhueszerstéier-t
hien/si,hatt/ethuetzerstéier-t
mirhunnzerstéier-t
dirhuttzerstéier-t
sihunnzerstéier-t
Plus-que-parfait
echhatzerstéier-t
duhaszerstéier-t
hien/si,hatt/ethatzerstéier-t
mirhatenzerstéier-t
dirhatzerstéier-t
sihatenzerstéier-t
Futur I
echwäert zerstéier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerstéier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerstéier-en
dugéifszerstéier-en
hien/si,hatt/etgéifzerstéier-en
mirgéifenzerstéier-en
dirgéiftzerstéier-en
sigéifenzerstéier-en
Conditionnel Passé composé
echhättzerstéier-t
duhässzerstéier-t
hien/si,hatt/ethättzerstéier-t
mirhättenzerstéier-t
dirhättzerstéier-t
sihättenzerstéier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerstéier!
Plurielzerstéier-t!
zerstéier-t
zerstéier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entstéier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles