E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

steiwen steifen (D) – empeser (F)
Stammformen steiwensteiftgesteift
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echsteiwen
dusteifs
hien/si,hatt/etsteift
mirsteiwen
dirsteift
sisteiwen
Pass compos
echhugesteift
duhuesgesteift
hien/si,hatt/ethuetgesteift
mirhugesteift
dirhuttgesteift
sihugesteift
Plus-que-parfait
echhatgesteift
duhasgesteift
hien/si,hatt/ethatgesteift
mirhategesteift
dirhatgesteift
sihategesteift
Modale Futur I
echwäert steiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gesteift hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsteiwen
dugéifssteiwen
hien/si,hatt/etgéifsteiwen
mirgéifesteiwen
dirgéiftsteiwen
sigéifesteiwen
Conditionnel pass compos
echhttgesteift
duhssgesteift
hien/si,hatt/ethttgesteift
mirhättegesteift
dirhttgesteift
sihättegesteift
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersteif!
Plurielsteift!
gesteift
steiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles