E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

changéieren wechseln, ändern (D)changer (F)to alter/ change (E)
Stammformen changéierenchangéiertchangéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchangéieren
duchangéiers
hien/si,hatt/etchangéiert
mirchangéieren
dirchangéiert
sichangéieren
Passé composé
echhuchangéiert
duhueschangéiert
hien/si,hatt/ethuetchangéiert
mirhuchangéiert
dirhuttchangéiert
sihuchangéiert
Plus-que-parfait
echhatchangéiert
duhaschangéiert
hien/si,hatt/ethatchangéiert
mirhatechangéiert
dirhatchangéiert
sihatechangéiert
Futur I
echwäert changéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert changéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchangéieren
dugéifschangéieren
hien/si,hatt/etgéifchangéieren
mirgéifechangéieren
dirgéiftchangéieren
sigéifechangéieren
Conditionnel Passé composé
echhättchangéiert
duhässchangéiert
hien/si,hatt/ethättchangéiert
mirhättechangéiert
dirhättchangéiert
sihättechangéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchangéier!
Plurielchangéiert!
changéiert
changéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles