E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmstell-en umstellen (D)adapter, déplacer (F)
Stammformen ėmstell-enstell-t ėmėmge-stall-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstell-en ėm
dustell-s ėm
hien/si,hatt/etstell-t ėm
mirstell-en ėm
dirstell-t ėm
sistell-en ėm
Passé composé
echhunnėmge-stall-t
duhuesėmge-stall-t
hien/si,hatt/ethuetėmge-stall-t
mirhunnėmge-stall-t
dirhuttėmge-stall-t
sihunnėmge-stall-t
Plus-que-parfait
echhatėmge-stall-t
duhasėmge-stall-t
hien/si,hatt/ethatėmge-stall-t
mirhatenėmge-stall-t
dirhatėmge-stall-t
sihatenėmge-stall-t
Futur I
echwäert ėmstell-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-stall-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmstell-en
dugéifsėmstell-en
hien/si,hatt/etgéifėmstell-en
mirgéifenėmstell-en
dirgéiftėmstell-en
sigéifenėmstell-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmge-stall-t
duhässėmge-stall-t
hien/si,hatt/ethättėmge-stall-t
mirhättenėmge-stall-t
dirhättėmge-stall-t
sihättenėmge-stall-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstell ėm!
Plurielstell-t ėm!
ėmge-stall-t
ėmstell-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astell-enausstell-enbestell-enbloussstell-enderbäistell-endergéintstell-endohistell-endrėnnerstell-endropstell-enduerstell-enėmstell-enėnnerstell-enentstell-enerastell-enerausstell-enewechstell-enfeststell-enhanneschtstell-enhistell-ennobestell-en ofbestell-en ofstell-enopstell-enstell-enustell-enverstell-envirbestell-en virstell-enzeréckstell-enzoustell-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles