E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechstell-en wegstellen (D)
Stammformen ewechstell-enstell-t ewechewechge-stall-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstell-en ewech
dustell-s ewech
hien/si,hatt/etstell-t ewech
mirstell-en ewech
dirstell-t ewech
sistell-en ewech
Pass compos
echhunnewechge-stall-t
duhuesewechge-stall-t
hien/si,hatt/ethuetewechge-stall-t
mirhunnewechge-stall-t
dirhuttewechge-stall-t
sihunnewechge-stall-t
Plus-que-parfait
echhatewechge-stall-t
duhasewechge-stall-t
hien/si,hatt/ethatewechge-stall-t
mirhatenewechge-stall-t
dirhatewechge-stall-t
sihatenewechge-stall-t
Futur I
echwäert ewechstell-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-stall-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechstell-en
dugéifsewechstell-en
hien/si,hatt/etgéifewechstell-en
mirgéifenewechstell-en
dirgéiftewechstell-en
sigéifenewechstell-en
Conditionnel Pass compos
echhttewechge-stall-t
duhssewechge-stall-t
hien/si,hatt/ethttewechge-stall-t
mirhttenewechge-stall-t
dirhttewechge-stall-t
sihttenewechge-stall-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstell ewech!
Plurielstell-t ewech!
ewechge-stall-t
ewechstell-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astell-enausstell-enbestell-enbloussstell-enderbistell-endergintstell-endohistell-endrnnerstell-endropstell-enduerstell-enmstell-enmstell-ennnerstell-enentstell-enerastell-enerausstell-enfeststell-enhanneschtstell-enhistell-ennobestell-en ofbestell-en ofstell-enopstell-enstell-enustell-enverstell-envirbestell-en virstell-enzerckstell-enzoustell-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles