E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zeréckstell-en zurückstellen (D)reposer ŕ  sa place (F)
Stammformen zeréckstell-enstell-t zeréckzeréckge-stall-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstell-en zeréck
dustell-s zeréck
hien/si,hatt/etstell-t zeréck
mirstell-en zeréck
dirstell-t zeréck
sistell-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckge-stall-t
duhueszeréckge-stall-t
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-stall-t
mirhunnzeréckge-stall-t
dirhuttzeréckge-stall-t
sihunnzeréckge-stall-t
Plus-que-parfait
echhatzeréckge-stall-t
duhaszeréckge-stall-t
hien/si,hatt/ethatzeréckge-stall-t
mirhatenzeréckge-stall-t
dirhatzeréckge-stall-t
sihatenzeréckge-stall-t
Futur I
echwäert zeréckstell-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-stall-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckstell-en
dugéifszeréckstell-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckstell-en
mirgéifenzeréckstell-en
dirgéiftzeréckstell-en
sigéifenzeréckstell-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckge-stall-t
duhässzeréckge-stall-t
hien/si,hatt/ethättzeréckge-stall-t
mirhättenzeréckge-stall-t
dirhättzeréckge-stall-t
sihättenzeréckge-stall-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstell zeréck!
Plurielstell-t zeréck!
zeréckge-stall-t
zeréckstell-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astell-enausstell-enbestell-enbloussstell-enderbäistell-endergéintstell-endohistell-endrënnerstell-endropstell-enduerstell-enëmstell-enëmstell-enënnerstell-enentstell-enerastell-enerausstell-enewechstell-enfeststell-enhanneschtstell-enhistell-ennobestell-en ofbestell-en ofstell-enopstell-enstell-enustell-enverstell-envirbestell-en virstell-enzoustell-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles