E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stėll-en stillen (D)allaiter (F)
Stammformen stėll-enstėll-tge-stėll-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstėll-en
dustėll-s
hien/si,hatt/etstėll-t
mirstėll-en
dirstėll-t
sistėll-en
Passé composé
echhuge-stėll-t
duhuesge-stėll-t
hien/si,hatt/ethuetge-stėll-t
mirhuge-stėll-t
dirhuttge-stėll-t
sihuge-stėll-t
Plus-que-parfait
echhatge-stėll-t
duhasge-stėll-t
hien/si,hatt/ethatge-stėll-t
mirhatege-stėll-t
dirhatge-stėll-t
sihatege-stėll-t
Futur I
echwäert stėll-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-stėll-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstėll-en
dugéifsstėll-en
hien/si,hatt/etgéifstėll-en
mirgéifestėll-en
dirgéiftstėll-en
sigéifestėll-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-stėll-t
duhässge-stėll-t
hien/si,hatt/ethättge-stėll-t
mirhättege-stėll-t
dirhättge-stėll-t
sihättege-stėll-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstėll!
Plurielstėll-t!
ge-stėll-t
stėll-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles