E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

charakteriséieren charakterisieren (D)caractériser (F)to distinguish (E)
Stammformen charakteriséierencharakteriséiertcharakteriséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcharakteriséieren
ducharakteriséiers
hien/si,hatt/etcharakteriséiert
mircharakteriséieren
dircharakteriséiert
sicharakteriséieren
Passé composé
echhucharakteriséiert
duhuescharakteriséiert
hien/si,hatt/ethuetcharakteriséiert
mirhucharakteriséiert
dirhuttcharakteriséiert
sihucharakteriséiert
Plus-que-parfait
echhatcharakteriséiert
duhascharakteriséiert
hien/si,hatt/ethatcharakteriséiert
mirhatecharakteriséiert
dirhatcharakteriséiert
sihatecharakteriséiert
Futur I
echwäert charakteriséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert charakteriséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcharakteriséieren
dugéifscharakteriséieren
hien/si,hatt/etgéifcharakteriséieren
mirgéifecharakteriséieren
dirgéiftcharakteriséieren
sigéifecharakteriséieren
Conditionnel Passé composé
echhättcharakteriséiert
duhässcharakteriséiert
hien/si,hatt/ethättcharakteriséiert
mirhättecharakteriséiert
dirhättcharakteriséiert
sihättecharakteriséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercharakteriséier!
Plurielcharakteriséiert!
charakteriséiert
charakteriséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles