E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

charakteris-éier-en charakterisieren (D)caractériser (F)to distinguish (E)
Stammformen charakteris-éier-encharakteris-éier-tcharakteris-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcharakteris-éier-en
ducharakteris-éier-s
hien/si,hatt/etcharakteris-éier-t
mircharakteris-éier-en
dircharakteris-éier-t
sicharakteris-éier-en
Passé composé
echhucharakteris-éier-t
duhuescharakteris-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcharakteris-éier-t
mirhucharakteris-éier-t
dirhuttcharakteris-éier-t
sihucharakteris-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcharakteris-éier-t
duhascharakteris-éier-t
hien/si,hatt/ethatcharakteris-éier-t
mirhatecharakteris-éier-t
dirhatcharakteris-éier-t
sihatecharakteris-éier-t
Futur I
echwäert charakteris-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert charakteris-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcharakteris-éier-en
dugéifscharakteris-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcharakteris-éier-en
mirgéifecharakteris-éier-en
dirgéiftcharakteris-éier-en
sigéifecharakteris-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcharakteris-éier-t
duhässcharakteris-éier-t
hien/si,hatt/ethättcharakteris-éier-t
mirhättecharakteris-éier-t
dirhättcharakteris-éier-t
sihättecharakteris-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercharakteris-éier!
Plurielcharakteris-éier-t!
charakteris-éier-t
charakteris-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles