E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stemmen stimmen (D)voter, approuver (F)
Stammformen stemmenstemmtgestemmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstemmen
dustemms
hien/si,hatt/etstemmt
mirstemmen
dirstemmt
sistemmen
Pass compos
echhugestemmt
duhuesgestemmt
hien/si,hatt/ethuetgestemmt
mirhugestemmt
dirhuttgestemmt
sihugestemmt
Plus-que-parfait
echhatgestemmt
duhasgestemmt
hien/si,hatt/ethatgestemmt
mirhategestemmt
dirhatgestemmt
sihategestemmt
Futur I
echwäert stemmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestemmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstemmen
dugéifsstemmen
hien/si,hatt/etgéifstemmen
mirgéifestemmen
dirgéiftstemmen
sigéifestemmen
Conditionnel Pass compos
echhttgestemmt
duhssgestemmt
hien/si,hatt/ethttgestemmt
mirhättegestemmt
dirhttgestemmt
sihättegestemmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstemm!
Plurielstemmt!
gestemmt
stemmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles