E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matbestėmmen mitbestimmen (D)participer ą  la décision (F)
Stammformen matbestėmmenbestėmmt matmatbestėmmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (mat-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbestėmme mat
dubestėmms mat
hien/si,hatt/etbestėmmt mat
mirbestėmme mat
dirbestėmmt mat
sibestėmme mat
Passé composé
echhumatbestėmmt
duhuesmatbestėmmt
hien/si,hatt/ethuetmatbestėmmt
mirhumatbestėmmt
dirhuttmatbestėmmt
sihumatbestėmmt
Plus-que-parfait
echhatmatbestėmmt
duhasmatbestėmmt
hien/si,hatt/ethatmatbestėmmt
mirhatematbestėmmt
dirhatmatbestėmmt
sihatematbestėmmt
Futur I
echwäert matbestėmmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matbestėmmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatbestėmmen
dugéifsmatbestėmmen
hien/si,hatt/etgéifmatbestėmmen
mirgéifematbestėmmen
dirgéiftmatbestėmmen
sigéifematbestėmmen
Conditionnel Passé composé
echhättmatbestėmmt
duhässmatbestėmmt
hien/si,hatt/ethättmatbestėmmt
mirhättematbestėmmt
dirhättmatbestėmmt
sihättematbestėmmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbestėmm mat!
Plurielbestėmmt mat!
matbestėmmt
matbestėmmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astėmmenbestėmmenėmstėmmeniwwerstėmmenmatstėmmenofstėmmenstėmmenustėmmenverstėmmenzoustėmmen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles