E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matbestėmm-en mitbestimmen (D)participer ą  la décision (F)
Stammformen matbestėmm-enbestėmm-t matmatbestėmm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (mat-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbestėmm-e mat
dubestėmm-s mat
hien/si,hatt/etbestėmm-t mat
mirbestėmm-e mat
dirbestėmm-t mat
sibestėmm-e mat
Passé composé
echhumatbestėmm-t
duhuesmatbestėmm-t
hien/si,hatt/ethuetmatbestėmm-t
mirhumatbestėmm-t
dirhuttmatbestėmm-t
sihumatbestėmm-t
Plus-que-parfait
echhatmatbestėmm-t
duhasmatbestėmm-t
hien/si,hatt/ethatmatbestėmm-t
mirhatematbestėmm-t
dirhatmatbestėmm-t
sihatematbestėmm-t
Futur I
echwäert matbestėmm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matbestėmm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatbestėmm-en
dugéifsmatbestėmm-en
hien/si,hatt/etgéifmatbestėmm-en
mirgéifematbestėmm-en
dirgéiftmatbestėmm-en
sigéifematbestėmm-en
Conditionnel Passé composé
echhättmatbestėmm-t
duhässmatbestėmm-t
hien/si,hatt/ethättmatbestėmm-t
mirhättematbestėmm-t
dirhättmatbestėmm-t
sihättematbestėmm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbestėmm mat!
Plurielbestėmm-t mat!
matbestėmm-t
matbestėmm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astėmm-enbestėmm-enėmstėmm-eniwwerstėmm-enmatstėmm-enofstėmm-enstėmm-enustėmm-enverstėmm-enzoustėmm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles