E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmstėmmen umstimmen (D)faire revenir qn. sur sa décision (F)
Stammformen ėmstėmmenstėmmt ėmėmgestėmmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstėmmen ėm
dustėmms ėm
hien/si,hatt/etstėmmt ėm
mirstėmmen ėm
dirstėmmt ėm
sistėmmen ėm
Passé composé
echhunnėmgestėmmt
duhuesėmgestėmmt
hien/si,hatt/ethuetėmgestėmmt
mirhunnėmgestėmmt
dirhuttėmgestėmmt
sihunnėmgestėmmt
Plus-que-parfait
echhatėmgestėmmt
duhasėmgestėmmt
hien/si,hatt/ethatėmgestėmmt
mirhatenėmgestėmmt
dirhatėmgestėmmt
sihatenėmgestėmmt
Futur I
echwäert ėmstėmmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmgestėmmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmstėmmen
dugéifsėmstėmmen
hien/si,hatt/etgéifėmstėmmen
mirgéifenėmstėmmen
dirgéiftėmstėmmen
sigéifenėmstėmmen
Conditionnel Passé composé
echhättėmgestėmmt
duhässėmgestėmmt
hien/si,hatt/ethättėmgestėmmt
mirhättenėmgestėmmt
dirhättėmgestėmmt
sihättenėmgestėmmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstėmm ėm!
Plurielstėmmt ėm!
ėmgestėmmt
ėmstėmmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astėmmenbestėmmeniwwerstėmmenmatbestėmmen matstėmmenofstėmmenstėmmenustėmmenverstėmmenzoustėmmen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles