E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerstėmmen überstimmen (D)
Stammformen iwwerstėmmeniwwerstėmmtiwwerstėmmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerstėmmen
duiwwerstėmms
hien/si,hatt/etiwwerstėmmt
miriwwerstėmmen
diriwwerstėmmt
siiwwerstėmmen
Passé composé
echhunniwwerstėmmt
duhuesiwwerstėmmt
hien/si,hatt/ethuetiwwerstėmmt
mirhunniwwerstėmmt
dirhuttiwwerstėmmt
sihunniwwerstėmmt
Plus-que-parfait
echhatiwwerstėmmt
duhasiwwerstėmmt
hien/si,hatt/ethatiwwerstėmmt
mirhateniwwerstėmmt
dirhatiwwerstėmmt
sihateniwwerstėmmt
Futur I
echwäert iwwerstėmmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerstėmmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerstėmmen
dugéifsiwwerstėmmen
hien/si,hatt/etgéifiwwerstėmmen
mirgéifeniwwerstėmmen
dirgéiftiwwerstėmmen
sigéifeniwwerstėmmen
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerstėmmt
duhässiwwerstėmmt
hien/si,hatt/ethättiwwerstėmmt
mirhätteniwwerstėmmt
dirhättiwwerstėmmt
sihätteniwwerstėmmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerstėmm!
Plurieliwwerstėmmt!
iwwerstėmmt
iwwerstėmmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astėmmenbestėmmenėmstėmmenmatbestėmmen matstėmmenofstėmmenstėmmenustėmmenverstėmmenzoustėmmen
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles