E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matstėmmen mitstimmen (D)
Stammformen matstėmmenstėmmt matmatgestėmmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstėmme mat
dustėmms mat
hien/si,hatt/etstėmmt mat
mirstėmme mat
dirstėmmt mat
sistėmme mat
Passé composé
echhumatgestėmmt
duhuesmatgestėmmt
hien/si,hatt/ethuetmatgestėmmt
mirhumatgestėmmt
dirhuttmatgestėmmt
sihumatgestėmmt
Plus-que-parfait
echhatmatgestėmmt
duhasmatgestėmmt
hien/si,hatt/ethatmatgestėmmt
mirhatematgestėmmt
dirhatmatgestėmmt
sihatematgestėmmt
Futur I
echwäert matstėmmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgestėmmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatstėmmen
dugéifsmatstėmmen
hien/si,hatt/etgéifmatstėmmen
mirgéifematstėmmen
dirgéiftmatstėmmen
sigéifematstėmmen
Conditionnel Passé composé
echhättmatgestėmmt
duhässmatgestėmmt
hien/si,hatt/ethättmatgestėmmt
mirhättematgestėmmt
dirhättmatgestėmmt
sihättematgestėmmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstėmm mat!
Plurielstėmmt mat!
matgestėmmt
matstėmmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astėmmenbestėmmenėmstėmmeniwwerstėmmenmatbestėmmen ofstėmmenstėmmenustėmmenverstėmmenzoustėmmen
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles