E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matstėmm-en mitstimmen (D)
Stammformen matstėmm-enstėmm-t matmatge-stėmm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstėmm-e mat
dustėmm-s mat
hien/si,hatt/etstėmm-t mat
mirstėmm-e mat
dirstėmm-t mat
sistėmm-e mat
Passé composé
echhumatge-stėmm-t
duhuesmatge-stėmm-t
hien/si,hatt/ethuetmatge-stėmm-t
mirhumatge-stėmm-t
dirhuttmatge-stėmm-t
sihumatge-stėmm-t
Plus-que-parfait
echhatmatge-stėmm-t
duhasmatge-stėmm-t
hien/si,hatt/ethatmatge-stėmm-t
mirhatematge-stėmm-t
dirhatmatge-stėmm-t
sihatematge-stėmm-t
Futur I
echwäert matstėmm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-stėmm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatstėmm-en
dugéifsmatstėmm-en
hien/si,hatt/etgéifmatstėmm-en
mirgéifematstėmm-en
dirgéiftmatstėmm-en
sigéifematstėmm-en
Conditionnel Passé composé
echhättmatge-stėmm-t
duhässmatge-stėmm-t
hien/si,hatt/ethättmatge-stėmm-t
mirhättematge-stėmm-t
dirhättmatge-stėmm-t
sihättematge-stėmm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstėmm mat!
Plurielstėmm-t mat!
matge-stėmm-t
matstėmm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astėmm-enbestėmm-enėmstėmm-eniwwerstėmm-enmatbestėmm-en ofstėmm-enstėmm-enustėmm-enverstėmm-enzoustėmm-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles