E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

chargéieren beauftragen (D)charger (F)to assign/ charge (E)
Stammformen chargéierenchargéiertchargéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchargéieren
duchargéiers
hien/si,hatt/etchargéiert
mirchargéieren
dirchargéiert
sichargéieren
Passé composé
echhuchargéiert
duhueschargéiert
hien/si,hatt/ethuetchargéiert
mirhuchargéiert
dirhuttchargéiert
sihuchargéiert
Plus-que-parfait
echhatchargéiert
duhaschargéiert
hien/si,hatt/ethatchargéiert
mirhatechargéiert
dirhatchargéiert
sihatechargéiert
Futur I
echwäert chargéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chargéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchargéieren
dugéifschargéieren
hien/si,hatt/etgéifchargéieren
mirgéifechargéieren
dirgéiftchargéieren
sigéifechargéieren
Conditionnel Passé composé
echhättchargéiert
duhässchargéiert
hien/si,hatt/ethättchargéiert
mirhättechargéiert
dirhättchargéiert
sihättechargéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchargéier!
Plurielchargéiert!
chargéiert
chargéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dechargéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles