E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

charg-éier-en beauftragen (D)charger (F)to assign/ charge (E)
Stammformen charg-éier-encharg-éier-tcharg-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcharg-éier-en
ducharg-éier-s
hien/si,hatt/etcharg-éier-t
mircharg-éier-en
dircharg-éier-t
sicharg-éier-en
Passé composé
echhucharg-éier-t
duhuescharg-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcharg-éier-t
mirhucharg-éier-t
dirhuttcharg-éier-t
sihucharg-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcharg-éier-t
duhascharg-éier-t
hien/si,hatt/ethatcharg-éier-t
mirhatecharg-éier-t
dirhatcharg-éier-t
sihatecharg-éier-t
Futur I
echwäert charg-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert charg-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcharg-éier-en
dugéifscharg-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcharg-éier-en
mirgéifecharg-éier-en
dirgéiftcharg-éier-en
sigéifecharg-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcharg-éier-t
duhässcharg-éier-t
hien/si,hatt/ethättcharg-éier-t
mirhättecharg-éier-t
dirhättcharg-éier-t
sihättecharg-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercharg-éier!
Plurielcharg-éier-t!
charg-éier-t
charg-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
decharg-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles