E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stėmm-en stimmen (D)voter (F)
Stammformen stėmm-enstėmm-tge-stėmm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstėmm-en
dustėmm-s
hien/si,hatt/etstėmm-t
mirstėmm-en
dirstėmm-t
sistėmm-en
Passé composé
echhuge-stėmm-t
duhuesge-stėmm-t
hien/si,hatt/ethuetge-stėmm-t
mirhuge-stėmm-t
dirhuttge-stėmm-t
sihuge-stėmm-t
Plus-que-parfait
echhatge-stėmm-t
duhasge-stėmm-t
hien/si,hatt/ethatge-stėmm-t
mirhatege-stėmm-t
dirhatge-stėmm-t
sihatege-stėmm-t
Futur I
echwäert stėmm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-stėmm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstėmm-en
dugéifsstėmm-en
hien/si,hatt/etgéifstėmm-en
mirgéifestėmm-en
dirgéiftstėmm-en
sigéifestėmm-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-stėmm-t
duhässge-stėmm-t
hien/si,hatt/ethättge-stėmm-t
mirhättege-stėmm-t
dirhättge-stėmm-t
sihättege-stėmm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstėmm!
Plurielstėmm-t!
ge-stėmm-t
stėmm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astėmm-enbestėmm-enėmstėmm-eniwwerstėmm-enmatbestėmm-en matstėmm-enofstėmm-enustėmm-enverstėmm-enzoustėmm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles