E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

charméieren bezaubern (D)charmer (F)to enchant/ captivate (E)
Stammformen charméierencharméiertcharméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcharméieren
ducharméiers
hien/si,hatt/etcharméiert
mircharméieren
dircharméiert
sicharméieren
Passé composé
echhucharméiert
duhuescharméiert
hien/si,hatt/ethuetcharméiert
mirhucharméiert
dirhuttcharméiert
sihucharméiert
Plus-que-parfait
echhatcharméiert
duhascharméiert
hien/si,hatt/ethatcharméiert
mirhatecharméiert
dirhatcharméiert
sihatecharméiert
Futur I
echwäert charméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert charméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcharméieren
dugéifscharméieren
hien/si,hatt/etgéifcharméieren
mirgéifecharméieren
dirgéiftcharméieren
sigéifecharméieren
Conditionnel Passé composé
echhättcharméiert
duhässcharméiert
hien/si,hatt/ethättcharméiert
mirhättecharméiert
dirhättcharméiert
sihättecharméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercharméier!
Plurielcharméiert!
charméiert
charméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles