E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

charm-éier-en bezaubern (D)charmer (F)to enchant/ captivate (E)
Stammformen charm-éier-encharm-éier-tcharm-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcharm-éier-en
ducharm-éier-s
hien/si,hatt/etcharm-éier-t
mircharm-éier-en
dircharm-éier-t
sicharm-éier-en
Passé composé
echhucharm-éier-t
duhuescharm-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcharm-éier-t
mirhucharm-éier-t
dirhuttcharm-éier-t
sihucharm-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcharm-éier-t
duhascharm-éier-t
hien/si,hatt/ethatcharm-éier-t
mirhatecharm-éier-t
dirhatcharm-éier-t
sihatecharm-éier-t
Futur I
echwäert charm-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert charm-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcharm-éier-en
dugéifscharm-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcharm-éier-en
mirgéifecharm-éier-en
dirgéiftcharm-éier-en
sigéifecharm-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcharm-éier-t
duhässcharm-éier-t
hien/si,hatt/ethättcharm-éier-t
mirhättecharm-éier-t
dirhättcharm-éier-t
sihättecharm-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercharm-éier!
Plurielcharm-éier-t!
charm-éier-t
charm-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles