E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sterilis-éier-en sterilisieren (D)stériliser (F)
Stammformen sterilis-éier-ensterilis-éier-tsterilis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsterilis-éier-en
dusterilis-éier-s
hien/si,hatt/etsterilis-éier-t
mirsterilis-éier-en
dirsterilis-éier-t
sisterilis-éier-en
Passé composé
echhusterilis-éier-t
duhuessterilis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsterilis-éier-t
mirhusterilis-éier-t
dirhuttsterilis-éier-t
sihusterilis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsterilis-éier-t
duhassterilis-éier-t
hien/si,hatt/ethatsterilis-éier-t
mirhatesterilis-éier-t
dirhatsterilis-éier-t
sihatesterilis-éier-t
Futur I
echwäert sterilis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sterilis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsterilis-éier-en
dugéifssterilis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsterilis-éier-en
mirgéifesterilis-éier-en
dirgéiftsterilis-éier-en
sigéifesterilis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsterilis-éier-t
duhässsterilis-éier-t
hien/si,hatt/ethättsterilis-éier-t
mirhättesterilis-éier-t
dirhättsterilis-éier-t
sihättesterilis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersterilis-éier!
Plurielsterilis-éier-t!
sterilis-éier-t
sterilis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles