E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėnnerstėtzen unterstützen (D)supporter (F)
Stammformen ėnnerstėtzenėnnerstėtztėnnerstėtzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ėnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echėnnerstėtzen
duėnnerstėtz
hien/si,hatt/etėnnerstėtzt
mirėnnerstėtzen
dirėnnerstėtzt
siėnnerstėtzen
Passé composé
echhunnėnnerstėtzt
duhuesėnnerstėtzt
hien/si,hatt/ethuetėnnerstėtzt
mirhunnėnnerstėtzt
dirhuttėnnerstėtzt
sihunnėnnerstėtzt
Plus-que-parfait
echhatėnnerstėtzt
duhasėnnerstėtzt
hien/si,hatt/ethatėnnerstėtzt
mirhatenėnnerstėtzt
dirhatėnnerstėtzt
sihatenėnnerstėtzt
Futur I
echwäert ėnnerstėtzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėnnerstėtzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėnnerstėtzen
dugéifsėnnerstėtzen
hien/si,hatt/etgéifėnnerstėtzen
mirgéifenėnnerstėtzen
dirgéiftėnnerstėtzen
sigéifenėnnerstėtzen
Conditionnel Passé composé
echhättėnnerstėtzt
duhässėnnerstėtzt
hien/si,hatt/ethättėnnerstėtzt
mirhättenėnnerstėtzt
dirhättėnnerstėtzt
sihättenėnnerstėtzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierėnnerstėtz!
Plurielėnnerstėtzt!
ėnnerstėtzt
ėnnerstėtzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles