E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stëtzen stützen (D)appuyer, accoter (F)firm up (E)
Stammformen stëtzenstëtztgestëtzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstëtzen
dustëtz
hien/si,hatt/etstëtzt
mirstëtzen
dirstëtzt
sistëtzen
Passé composé
echhugestëtzt
duhuesgestëtzt
hien/si,hatt/ethuetgestëtzt
mirhugestëtzt
dirhuttgestëtzt
sihugestëtzt
Plus-que-parfait
echhatgestëtzt
duhasgestëtzt
hien/si,hatt/ethatgestëtzt
mirhategestëtzt
dirhatgestëtzt
sihategestëtzt
Futur I
echwäert stëtzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestëtzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstëtzen
dugéifsstëtzen
hien/si,hatt/etgéifstëtzen
mirgéifestëtzen
dirgéiftstëtzen
sigéifestëtzen
Conditionnel Passé composé
echhättgestëtzt
duhässgestëtzt
hien/si,hatt/ethättgestëtzt
mirhättegestëtzt
dirhättgestëtzt
sihättegestëtzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstëtz!
Plurielstëtzt!
gestëtzt
stëtzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles