E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stibitzen klauen (D)choper (F)
Stammformen stibitzenstibitztgestibitzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstibitzen
dustibitz
hien/si,hatt/etstibitzt
mirstibitzen
dirstibitzt
sistibitzen
Pass compos
echhugestibitzt
duhuesgestibitzt
hien/si,hatt/ethuetgestibitzt
mirhugestibitzt
dirhuttgestibitzt
sihugestibitzt
Plus-que-parfait
echhatgestibitzt
duhasgestibitzt
hien/si,hatt/ethatgestibitzt
mirhategestibitzt
dirhatgestibitzt
sihategestibitzt
Futur I
echwäert stibitzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestibitzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstibitzen
dugéifsstibitzen
hien/si,hatt/etgéifstibitzen
mirgéifestibitzen
dirgéiftstibitzen
sigéifestibitzen
Conditionnel Pass compos
echhttgestibitzt
duhssgestibitzt
hien/si,hatt/ethttgestibitzt
mirhättegestibitzt
dirhttgestibitzt
sihättegestibitzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstibitz!
Plurielstibitzt!
gestibitzt
stibitzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles