E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erastiechen hineinstechen (D)planter dans (couteau) (F)
Stammformen erastiechenstcht eraneragestach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstiechen eran
dustchs eran
hien/si,hatt/etstcht eran
mirstiechen eran
dirstiecht eran
sistiechen eran
Prtrit
ech*stouch eran
du*stouchs eran
hien/si,hatt/et*stouch eran
mir*stouchen eran
dir*stouchs eran
si*stouchen eran
Pass compos
echhunneragestach
duhueseragestach
hien/si,hatt/ethueteragestach
mirhunneragestach
dirhutteragestach
sihunneragestach
Plus-que-parfait
echhateragestach
duhaseragestach
hien/si,hatt/ethateragestach
mirhateneragestach
dirhateragestach
sihateneragestach
Futur I
echwäert erastiechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragestach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*stich eran
du*stichs eran
hien/si,hatt/et*stich eran
mir*stichen eran
dir*sticht eran
si*stichen eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferastiechen
dugéifserastiechen
hien/si,hatt/etgéiferastiechen
mirgéifenerastiechen
dirgéifterastiechen
sigéifenerastiechen
Conditionnel Pass compos
echhtteragestach
duhsseragestach
hien/si,hatt/ethtteragestach
mirhtteneragestach
dirhtteragestach
sihtteneragestach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstiech eran!
Plurielstiecht eran!
eragestach
erastiechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astiechenausstiechenbestiechendrastiechenduerchstiechenmstiechenerstiechenervirstiechenewechstiechenofstiechenopstiechenstiechenustiechenzerstiechenzoustiechen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles