E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechstiechen wegstecken (D)mettre de ct, digrer (F)
Stammformen ewechstiechenstcht ewechewechgestach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstiechen ewech
dustchs ewech
hien/si,hatt/etstcht ewech
mirstiechen ewech
dirstiecht ewech
sistiechen ewech
Prtrit
ech*stouch ewech
du*stouchs ewech
hien/si,hatt/et*stouch ewech
mir*stouchen ewech
dir*stouchs ewech
si*stouchen ewech
Pass compos
echhunnewechgestach
duhuesewechgestach
hien/si,hatt/ethuetewechgestach
mirhunnewechgestach
dirhuttewechgestach
sihunnewechgestach
Plus-que-parfait
echhatewechgestach
duhasewechgestach
hien/si,hatt/ethatewechgestach
mirhatenewechgestach
dirhatewechgestach
sihatenewechgestach
Futur I
echwäert ewechstiechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgestach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*stich ewech
du*stichs ewech
hien/si,hatt/et*stich ewech
mir*stichen ewech
dir*sticht ewech
si*stichen ewech
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechstiechen
dugéifsewechstiechen
hien/si,hatt/etgéifewechstiechen
mirgéifenewechstiechen
dirgéiftewechstiechen
sigéifenewechstiechen
Conditionnel Pass compos
echhttewechgestach
duhssewechgestach
hien/si,hatt/ethttewechgestach
mirhttenewechgestach
dirhttewechgestach
sihttenewechgestach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstiech ewech!
Plurielstiecht ewech!
ewechgestach
ewechstiechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astiechenausstiechenbestiechendrastiechenduerchstiechenmstiechenerastiechenerstiechenervirstiechenofstiechenopstiechenstiechenustiechenzerstiechenzoustiechen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles