E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

chauff-éier-en chauffieren (D)conduire (F)to chauffeur/ drive (E)
Stammformen chauff-éier-enchauff-éier-tchauff-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchauff-éier-en
duchauff-éier-s
hien/si,hatt/etchauff-éier-t
mirchauff-éier-en
dirchauff-éier-t
sichauff-éier-en
Passé composé
echhuchauff-éier-t
duhueschauff-éier-t
hien/si,hatt/ethuetchauff-éier-t
mirhuchauff-éier-t
dirhuttchauff-éier-t
sihuchauff-éier-t
Plus-que-parfait
echhatchauff-éier-t
duhaschauff-éier-t
hien/si,hatt/ethatchauff-éier-t
mirhatechauff-éier-t
dirhatchauff-éier-t
sihatechauff-éier-t
Futur I
echwäert chauff-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chauff-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchauff-éier-en
dugéifschauff-éier-en
hien/si,hatt/etgéifchauff-éier-en
mirgéifechauff-éier-en
dirgéiftchauff-éier-en
sigéifechauff-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättchauff-éier-t
duhässchauff-éier-t
hien/si,hatt/ethättchauff-éier-t
mirhättechauff-éier-t
dirhättchauff-éier-t
sihättechauff-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchauff-éier!
Plurielchauff-éier-t!
chauff-éier-t
chauff-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles