E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerstiechen zerstechen (D)
Stammformen zerstiechenzerstchtzerstach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerstiechen
duzerstchs
hien/si,hatt/etzerstcht
mirzerstiechen
dirzerstiecht
sizerstiechen
Prtrit
ech*zerstouch
du*zerstouchs
hien/si,hatt/et*zerstouch
mir*zerstouchen
dir*zerstouchs
si*zerstouchen
Pass compos
echhunnzerstach
duhueszerstach
hien/si,hatt/ethuetzerstach
mirhunnzerstach
dirhuttzerstach
sihunnzerstach
Plus-que-parfait
echhatzerstach
duhaszerstach
hien/si,hatt/ethatzerstach
mirhatenzerstach
dirhatzerstach
sihatenzerstach
Futur I
echwäert zerstiechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerstach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*zerstich
du*zerstichs
hien/si,hatt/et*zerstich
mir*zerstichen
dir*zersticht
si*zerstichen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerstiechen
dugéifszerstiechen
hien/si,hatt/etgéifzerstiechen
mirgéifenzerstiechen
dirgéiftzerstiechen
sigéifenzerstiechen
Conditionnel Pass compos
echhttzerstach
duhsszerstach
hien/si,hatt/ethttzerstach
mirhttenzerstach
dirhttzerstach
sihttenzerstach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerstiech!
Plurielzerstiecht!
zerstach
zerstiechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astiechenausstiechenbestiechendrastiechenduerchstiechenmstiechenerastiechenerstiechenervirstiechenewechstiechenofstiechenopstiechenstiechenustiechenzoustiechen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles