E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stierksen starren, stieren (D)
Stammformen stierksenstierkstgestierkst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten stuerksen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstierksen
dustierks
hien/si,hatt/etstierkst
mirstierksen
dirstierkst
sistierksen
Pass compos
echhugestierkst
duhuesgestierkst
hien/si,hatt/ethuetgestierkst
mirhugestierkst
dirhuttgestierkst
sihugestierkst
Plus-que-parfait
echhatgestierkst
duhasgestierkst
hien/si,hatt/ethatgestierkst
mirhategestierkst
dirhatgestierkst
sihategestierkst
Futur I
echwäert stierksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestierkst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstierksen
dugéifsstierksen
hien/si,hatt/etgéifstierksen
mirgéifestierksen
dirgéiftstierksen
sigéifestierksen
Conditionnel Pass compos
echhttgestierkst
duhssgestierkst
hien/si,hatt/ethttgestierkst
mirhättegestierkst
dirhttgestierkst
sihättegestierkst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstierks!
Plurielstierkst!
gestierkst
stierksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles