E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausstierwen aussterben (D)s'teindre, disparatre (mourir) (F)
Stammformen ausstierwenstierft ausausgestuerwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstierwen aus
dustierfs aus
hien/si,hatt/etstierft aus
mirstierwen aus
dirstierft aus
sistierwen aus
Pass compos
echsinnausgestuerwen
dubassausgestuerwen
hien/si,hatt/etassausgestuerwen
mirsinnausgestuerwen
dirsiddausgestuerwen
sisinnausgestuerwen
Plus-que-parfait
echwarausgestuerwen
duwaarsausgestuerwen
hien/si,hatt/etwarausgestuerwen
mirwarenausgestuerwen
dirwaartausgestuerwen
siwarenausgestuerwen
Futur I
echwäert ausstierwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgestuerwe sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausstierwen
dugéifsausstierwen
hien/si,hatt/etgéifausstierwen
mirgéifenausstierwen
dirgéiftausstierwen
sigéifenausstierwen
Conditionnel Pass compos
echwierausgestuerwen
duwiersausgestuerwen
hien/si,hatt/etwierausgestuerwen
mirwierenausgestuerwen
dirwiertausgestuerwen
siwierenausgestuerwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstierf aus!
Plurielstierft aus!
ausgestuerwen
ausstierwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechstierwenofstierwenstierwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles