E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausstierw-en aussterben (D)s'teindre, disparatre (mourir) (F)
Stammformen ausstierw-enstierf-t ausausge-stuerw-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstierw-en aus
dustierf-s aus
hien/si,hatt/etstierf-t aus
mirstierw-en aus
dirstierf-t aus
sistierw-en aus
Pass compos
echsinnausge-stuerw-en
dubassausge-stuerw-en
hien/si,hatt/etassausge-stuerw-en
mirsinnausge-stuerw-en
dirsiddausge-stuerw-en
sisinnausge-stuerw-en
Plus-que-parfait
echwarausge-stuerw-en
duwaarsausge-stuerw-en
hien/si,hatt/etwarausge-stuerw-en
mirwarenausge-stuerw-en
dirwaartausge-stuerw-en
siwarenausge-stuerw-en
Futur I
echwäert ausstierw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-stuerw-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausstierw-en
dugéifsausstierw-en
hien/si,hatt/etgéifausstierw-en
mirgéifenausstierw-en
dirgéiftausstierw-en
sigéifenausstierw-en
Conditionnel Pass compos
echwierausge-stuerw-en
duwiersausge-stuerw-en
hien/si,hatt/etwierausge-stuerw-en
mirwierenausge-stuerw-en
dirwiertausge-stuerw-en
siwierenausge-stuerw-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstierf aus!
Plurielstierf-t aus!
ausge-stuerw-en
ausstierw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechstierw-enofstierw-enstierw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles