E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechstierwen wegsterben (D)
Stammformen ewechstierwenstierft ewechewechgestuerwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstierwen ewech
dustierfs ewech
hien/si,hatt/etstierft ewech
mirstierwen ewech
dirstierft ewech
sistierwen ewech
Pass compos
echsinnewechgestuerwen
dubassewechgestuerwen
hien/si,hatt/etassewechgestuerwen
mirsinnewechgestuerwen
dirsiddewechgestuerwen
sisinnewechgestuerwen
Plus-que-parfait
echwarewechgestuerwen
duwaarsewechgestuerwen
hien/si,hatt/etwarewechgestuerwen
mirwarenewechgestuerwen
dirwaartewechgestuerwen
siwarenewechgestuerwen
Futur I
echwäert ewechstierwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgestuerwe sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechstierwen
dugéifsewechstierwen
hien/si,hatt/etgéifewechstierwen
mirgéifenewechstierwen
dirgéiftewechstierwen
sigéifenewechstierwen
Conditionnel Pass compos
echwierewechgestuerwen
duwiersewechgestuerwen
hien/si,hatt/etwierewechgestuerwen
mirwierenewechgestuerwen
dirwiertewechgestuerwen
siwierenewechgestuerwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstierf ewech!
Plurielstierft ewech!
ewechgestuerwen
ewechstierwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstierwenofstierwenstierwen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles