E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechstierw-en wegsterben (D)
Stammformen ewechstierw-enstierf-t ewechewechge-stuerw-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstierw-en ewech
dustierf-s ewech
hien/si,hatt/etstierf-t ewech
mirstierw-en ewech
dirstierf-t ewech
sistierw-en ewech
Pass compos
echsinnewechge-stuerw-en
dubassewechge-stuerw-en
hien/si,hatt/etassewechge-stuerw-en
mirsinnewechge-stuerw-en
dirsiddewechge-stuerw-en
sisinnewechge-stuerw-en
Plus-que-parfait
echwarewechge-stuerw-en
duwaarsewechge-stuerw-en
hien/si,hatt/etwarewechge-stuerw-en
mirwarenewechge-stuerw-en
dirwaartewechge-stuerw-en
siwarenewechge-stuerw-en
Futur I
echwäert ewechstierw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-stuerw-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechstierw-en
dugéifsewechstierw-en
hien/si,hatt/etgéifewechstierw-en
mirgéifenewechstierw-en
dirgéiftewechstierw-en
sigéifenewechstierw-en
Conditionnel Pass compos
echwierewechge-stuerw-en
duwiersewechge-stuerw-en
hien/si,hatt/etwierewechge-stuerw-en
mirwierenewechge-stuerw-en
dirwiertewechge-stuerw-en
siwierenewechge-stuerw-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstierf ewech!
Plurielstierf-t ewech!
ewechge-stuerw-en
ewechstierw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstierw-enofstierw-enstierw-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles