E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofstierw-en absterben (D)engourdir, languir (F)
Stammformen ofstierw-enstierf-t ofofge-stuerw-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstierw-en of
dustierf-s of
hien/si,hatt/etstierf-t of
mirstierw-en of
dirstierf-t of
sistierw-en of
Pass compos
echsinnofge-stuerw-en
dubassofge-stuerw-en
hien/si,hatt/etassofge-stuerw-en
mirsinnofge-stuerw-en
dirsiddofge-stuerw-en
sisinnofge-stuerw-en
Plus-que-parfait
echwarofge-stuerw-en
duwaarsofge-stuerw-en
hien/si,hatt/etwarofge-stuerw-en
mirwarenofge-stuerw-en
dirwaartofge-stuerw-en
siwarenofge-stuerw-en
Futur I
echwäert ofstierw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-stuerw-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofstierw-en
dugéifsofstierw-en
hien/si,hatt/etgéifofstierw-en
mirgéifenofstierw-en
dirgéiftofstierw-en
sigéifenofstierw-en
Conditionnel Pass compos
echwierofge-stuerw-en
duwiersofge-stuerw-en
hien/si,hatt/etwierofge-stuerw-en
mirwierenofge-stuerw-en
dirwiertofge-stuerw-en
siwierenofge-stuerw-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstierf of!
Plurielstierf-t of!
ofge-stuerw-en
ofstierw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstierw-enewechstierw-enstierw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles