E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stierwen sterben (D)mourir (F)die (E)
Stammformen stierwenstierftgestuerwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstierwen
dustierfs
hien/si,hatt/etstierft
mirstierwen
dirstierft
sistierwen
Pass compos
echsigestuerwen
dubassgestuerwen
hien/si,hatt/etassgestuerwen
mirsigestuerwen
dirsiddgestuerwen
sisigestuerwen
Plus-que-parfait
echwargestuerwen
duwaarsgestuerwen
hien/si,hatt/etwargestuerwen
mirwaregestuerwen
dirwaartgestuerwen
siwaregestuerwen
Futur I
echwäert stierwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestuerwe sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstierwen
dugéifsstierwen
hien/si,hatt/etgéifstierwen
mirgéifestierwen
dirgéiftstierwen
sigéifestierwen
Conditionnel Pass compos
echwiergestuerwen
duwiersgestuerwen
hien/si,hatt/etwiergestuerwen
mirwieregestuerwen
dirwiertgestuerwen
siwieregestuerwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstierf!
Plurielstierft!
gestuerwen
stierwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstierwenewechstierwenofstierwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles