E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stierw-en sterben (D)mourir (F)die (E)
Stammformen stierw-enstierf-tge-stuerw-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstierw-en
dustierf-s
hien/si,hatt/etstierf-t
mirstierw-en
dirstierf-t
sistierw-en
Pass compos
echsige-stuerw-en
dubassge-stuerw-en
hien/si,hatt/etassge-stuerw-en
mirsige-stuerw-en
dirsiddge-stuerw-en
sisige-stuerw-en
Plus-que-parfait
echwarge-stuerw-en
duwaarsge-stuerw-en
hien/si,hatt/etwarge-stuerw-en
mirwarege-stuerw-en
dirwaartge-stuerw-en
siwarege-stuerw-en
Futur I
echwäert stierw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-stuerw-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstierw-en
dugéifsstierw-en
hien/si,hatt/etgéifstierw-en
mirgéifestierw-en
dirgéiftstierw-en
sigéifestierw-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-stuerw-en
duwiersge-stuerw-en
hien/si,hatt/etwierge-stuerw-en
mirwierege-stuerw-en
dirwiertge-stuerw-en
siwierege-stuerw-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstierf!
Plurielstierf-t!
ge-stuerw-en
stierw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstierw-enewechstierw-enofstierw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles