E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erastierzen hereinstrzen (D)entrer (F)
Stammformen erastierzenstierzt eraneragestierzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstierzen eran
dustierz eran
hien/si,hatt/etstierzt eran
mirstierzen eran
dirstierzt eran
sistierzen eran
Pass compos
echsinneragestierzt
dubasseragestierzt
hien/si,hatt/etasseragestierzt
mirsinneragestierzt
dirsidderagestierzt
sisinneragestierzt
Plus-que-parfait
echwareragestierzt
duwaarseragestierzt
hien/si,hatt/etwareragestierzt
mirwareneragestierzt
dirwaarteragestierzt
siwareneragestierzt
Futur I
echwäert erastierzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragestierzt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferastierzen
dugéifserastierzen
hien/si,hatt/etgéiferastierzen
mirgéifenerastierzen
dirgéifterastierzen
sigéifenerastierzen
Conditionnel Pass compos
echwiereragestierzt
duwierseragestierzt
hien/si,hatt/etwiereragestierzt
mirwiereneragestierzt
dirwierteragestierzt
siwiereneragestierzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstierz eran!
Plurielstierzt eran!
eragestierzt
erastierzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerstierzenstierzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles