E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erastierz-en hereinstrzen (D)entrer (F)
Stammformen erastierz-enstierz-t eranerage-stierz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstierz-en eran
dustierz eran
hien/si,hatt/etstierz-t eran
mirstierz-en eran
dirstierz-t eran
sistierz-en eran
Pass compos
echsinnerage-stierz-t
dubasserage-stierz-t
hien/si,hatt/etasserage-stierz-t
mirsinnerage-stierz-t
dirsidderage-stierz-t
sisinnerage-stierz-t
Plus-que-parfait
echwarerage-stierz-t
duwaarserage-stierz-t
hien/si,hatt/etwarerage-stierz-t
mirwarenerage-stierz-t
dirwaarterage-stierz-t
siwarenerage-stierz-t
Futur I
echwäert erastierz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-stierz-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferastierz-en
dugéifserastierz-en
hien/si,hatt/etgéiferastierz-en
mirgéifenerastierz-en
dirgéifterastierz-en
sigéifenerastierz-en
Conditionnel Pass compos
echwiererage-stierz-t
duwierserage-stierz-t
hien/si,hatt/etwiererage-stierz-t
mirwierenerage-stierz-t
dirwierterage-stierz-t
siwierenerage-stierz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstierz eran!
Plurielstierz-t eran!
erage-stierz-t
erastierz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerstierz-enstierz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles