E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerstierzen berstrzen (D)prcipiter, brusquer (F)
Stammformen iwwerstierzeniwwerstierztiwwerstierzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerstierzen
duiwwerstierz
hien/si,hatt/etiwwerstierzt
miriwwerstierzen
diriwwerstierzt
siiwwerstierzen
Pass compos
echsinniwwerstierzt
dubassiwwerstierzt
hien/si,hatt/etassiwwerstierzt
mirsinniwwerstierzt
dirsiddiwwerstierzt
sisinniwwerstierzt
Plus-que-parfait
echwariwwerstierzt
duwaarsiwwerstierzt
hien/si,hatt/etwariwwerstierzt
mirwareniwwerstierzt
dirwaartiwwerstierzt
siwareniwwerstierzt
Futur I
echwäert iwwerstierzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerstierzt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerstierzen
dugéifsiwwerstierzen
hien/si,hatt/etgéifiwwerstierzen
mirgéifeniwwerstierzen
dirgéiftiwwerstierzen
sigéifeniwwerstierzen
Conditionnel Pass compos
echwieriwwerstierzt
duwiersiwwerstierzt
hien/si,hatt/etwieriwwerstierzt
mirwiereniwwerstierzt
dirwiertiwwerstierzt
siwiereniwwerstierzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerstierz!
Plurieliwwerstierzt!
iwwerstierzt
iwwerstierzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erastierzenstierzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles