E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerstierz-en berstrzen (D)prcipiter, brusquer (F)
Stammformen iwwerstierz-eniwwerstierz-tiwwerstierz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerstierz-en
duiwwerstierz
hien/si,hatt/etiwwerstierz-t
miriwwerstierz-en
diriwwerstierz-t
siiwwerstierz-en
Pass compos
echsinniwwerstierz-t
dubassiwwerstierz-t
hien/si,hatt/etassiwwerstierz-t
mirsinniwwerstierz-t
dirsiddiwwerstierz-t
sisinniwwerstierz-t
Plus-que-parfait
echwariwwerstierz-t
duwaarsiwwerstierz-t
hien/si,hatt/etwariwwerstierz-t
mirwareniwwerstierz-t
dirwaartiwwerstierz-t
siwareniwwerstierz-t
Futur I
echwäert iwwerstierz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerstierz-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerstierz-en
dugéifsiwwerstierz-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerstierz-en
mirgéifeniwwerstierz-en
dirgéiftiwwerstierz-en
sigéifeniwwerstierz-en
Conditionnel Pass compos
echwieriwwerstierz-t
duwiersiwwerstierz-t
hien/si,hatt/etwieriwwerstierz-t
mirwiereniwwerstierz-t
dirwiertiwwerstierz-t
siwiereniwwerstierz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerstierz!
Plurieliwwerstierz-t!
iwwerstierz-t
iwwerstierz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erastierz-enstierz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles