E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stierzen strzen (D)chuter (F)
Stammformen stierzenstierztgestierzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstierzen
dustierz
hien/si,hatt/etstierzt
mirstierzen
dirstierzt
sistierzen
Pass compos
echsigestierzt
dubassgestierzt
hien/si,hatt/etassgestierzt
mirsigestierzt
dirsiddgestierzt
sisigestierzt
Plus-que-parfait
echwargestierzt
duwaarsgestierzt
hien/si,hatt/etwargestierzt
mirwaregestierzt
dirwaartgestierzt
siwaregestierzt
Futur I
echwäert stierzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestierzt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstierzen
dugéifsstierzen
hien/si,hatt/etgéifstierzen
mirgéifestierzen
dirgéiftstierzen
sigéifestierzen
Conditionnel Pass compos
echwiergestierzt
duwiersgestierzt
hien/si,hatt/etwiergestierzt
mirwieregestierzt
dirwiertgestierzt
siwieregestierzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstierz!
Plurielstierzt!
gestierzt
stierzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erastierzeniwwerstierzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles