E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stigmatis-éier-en stigmatisieren (D)stigmatiser (F)
Stammformen stigmatis-éier-enstigmatis-éier-tstigmatis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstigmatis-éier-en
dustigmatis-éier-s
hien/si,hatt/etstigmatis-éier-t
mirstigmatis-éier-en
dirstigmatis-éier-t
sistigmatis-éier-en
Passé composé
echhustigmatis-éier-t
duhuesstigmatis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetstigmatis-éier-t
mirhustigmatis-éier-t
dirhuttstigmatis-éier-t
sihustigmatis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatstigmatis-éier-t
duhasstigmatis-éier-t
hien/si,hatt/ethatstigmatis-éier-t
mirhatestigmatis-éier-t
dirhatstigmatis-éier-t
sihatestigmatis-éier-t
Futur I
echwäert stigmatis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stigmatis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstigmatis-éier-en
dugéifsstigmatis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifstigmatis-éier-en
mirgéifestigmatis-éier-en
dirgéiftstigmatis-éier-en
sigéifestigmatis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättstigmatis-éier-t
duhässstigmatis-éier-t
hien/si,hatt/ethättstigmatis-éier-t
mirhättestigmatis-éier-t
dirhättstigmatis-éier-t
sihättestigmatis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstigmatis-éier!
Plurielstigmatis-éier-t!
stigmatis-éier-t
stigmatis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles