E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stimul-éier-en stimulieren (D)stimuler (F)
Stammformen stimul-éier-enstimul-éier-tstimul-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstimul-éier-en
dustimul-éier-s
hien/si,hatt/etstimul-éier-t
mirstimul-éier-en
dirstimul-éier-t
sistimul-éier-en
Passé composé
echhustimul-éier-t
duhuesstimul-éier-t
hien/si,hatt/ethuetstimul-éier-t
mirhustimul-éier-t
dirhuttstimul-éier-t
sihustimul-éier-t
Plus-que-parfait
echhatstimul-éier-t
duhasstimul-éier-t
hien/si,hatt/ethatstimul-éier-t
mirhatestimul-éier-t
dirhatstimul-éier-t
sihatestimul-éier-t
Futur I
echwäert stimul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stimul-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstimul-éier-en
dugéifsstimul-éier-en
hien/si,hatt/etgéifstimul-éier-en
mirgéifestimul-éier-en
dirgéiftstimul-éier-en
sigéifestimul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättstimul-éier-t
duhässstimul-éier-t
hien/si,hatt/ethättstimul-éier-t
mirhättestimul-éier-t
dirhättstimul-éier-t
sihättestimul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstimul-éier!
Plurielstimul-éier-t!
stimul-éier-t
stimul-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles