E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stiwwel-en stiefeln (D)marcher (F)
Stammformen stiwwel-enstiwwel-tge-stiwwel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstiwwel-en
dustiwwel-s
hien/si,hatt/etstiwwel-t
mirstiwwel-en
dirstiwwel-t
sistiwwel-en
Pass compos
echsige-stiwwel-t
dubassge-stiwwel-t
hien/si,hatt/etassge-stiwwel-t
mirsige-stiwwel-t
dirsiddge-stiwwel-t
sisige-stiwwel-t
Plus-que-parfait
echwarge-stiwwel-t
duwaarsge-stiwwel-t
hien/si,hatt/etwarge-stiwwel-t
mirwarege-stiwwel-t
dirwaartge-stiwwel-t
siwarege-stiwwel-t
Futur I
echwäert stiwwel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-stiwwel-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstiwwel-en
dugéifsstiwwel-en
hien/si,hatt/etgéifstiwwel-en
mirgéifestiwwel-en
dirgéiftstiwwel-en
sigéifestiwwel-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-stiwwel-t
duwiersge-stiwwel-t
hien/si,hatt/etwierge-stiwwel-t
mirwierege-stiwwel-t
dirwiertge-stiwwel-t
siwierege-stiwwel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstiwwel!
Plurielstiwwel-t!
ge-stiwwel-t
stiwwel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ustiwwel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles