E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäisto-en beistehen (D)apporter son soutien moral à  qn. (F)
Stammformen bäistinnstee-t bäibäige-stan-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstin bäi
dustee-s bäi
hien/si,hatt/etstee-t bäi
mirstin bäi
dirstit-t bäi
sistin bäi
Prétérit
echstoung bäi
dustoung-s bäi
hien/si,hatt/etstoung bäi
mirstoung-e bäi
dirstoung-t bäi
sistoung-e bäi
Passé composé
echhubäige-stan-en
duhuesbäige-stan-en
hien/si,hatt/ethuetbäige-stan-en
mirhubäige-stan-en
dirhuttbäige-stan-en
sihubäige-stan-en
Plus-que-parfait
echhatbäige-stan-en
duhasbäige-stan-en
hien/si,hatt/ethatbäige-stan-en
mirhatebäige-stan-en
dirhatbäige-stan-en
sihatebäige-stan-en
Futur I
echwäert bäisto-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäige-stan-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echstéing bäi
dustéing-s bäi
hien/si,hatt/etstéing bäi
mirstéing-e bäi
dirstéing-t bäi
sistéing-e bäi
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäisto-en
dugéifsbäisto-en
hien/si,hatt/etgéifbäisto-en
mirgéifebäisto-en
dirgéiftbäisto-en
sigéifebäisto-en
Conditionnel Passé composé
echhättbäige-stan-en
duhässbäige-stan-en
hien/si,hatt/ethättbäige-stan-en
mirhättebäige-stan-en
dirhättbäige-stan-en
sihättebäige-stan-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstéi bäi!
Plurielstit-t bäi!
bäige-stan-en
bäisto-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agesto-en asto-enaussto-enbesto-enbevirsto-enderbäisto-endosto-endropsto-enduerchsto-enënnersto-enentsto-enfeststo-eniwwersto-ennosto-enofsto-enopersto-en opsto-ensto-enusto-enversto-enzerécksto-enzougesto-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles