E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

checken checken (D)contrler, vrifier, piger (F)to check (E)
Stammformen checkenchecktgecheckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echchecken
duchecks
hien/si,hatt/etcheckt
mirchecken
dircheckt
sichecken
Pass compos
echhugecheckt
duhuesgecheckt
hien/si,hatt/ethuetgecheckt
mirhugecheckt
dirhuttgecheckt
sihugecheckt
Plus-que-parfait
echhatgecheckt
duhasgecheckt
hien/si,hatt/ethatgecheckt
mirhategecheckt
dirhatgecheckt
sihategecheckt
Futur I
echwäert checken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gecheckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchecken
dugéifschecken
hien/si,hatt/etgéifchecken
mirgéifenchecken
dirgéiftchecken
sigéifenchecken
Conditionnel Pass compos
echhttgecheckt
duhssgecheckt
hien/si,hatt/ethttgecheckt
mirhättegecheckt
dirhttgecheckt
sihättegecheckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercheck!
Plurielcheckt!
gecheckt
checken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anchecken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles