E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerstoen berstehen (D)rchapper de qch. (F)
Stammformen iwwerstinniwwersteetiwwerstanen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerstinn
duiwwerstees
hien/si,hatt/etiwwersteet
miriwwerstinn
diriwwerstitt
siiwwerstinn
Prtrit
echiwwerstoung
duiwwerstoungs
hien/si,hatt/etiwwerstoung
miriwwerstoungen
diriwwerstoungt
siiwwerstoungen
Pass compos
echhunniwwerstanen
duhuesiwwerstanen
hien/si,hatt/ethuetiwwerstanen
mirhunniwwerstanen
dirhuttiwwerstanen
sihunniwwerstanen
Plus-que-parfait
echhatiwwerstanen
duhasiwwerstanen
hien/si,hatt/ethatiwwerstanen
mirhateniwwerstanen
dirhatiwwerstanen
sihateniwwerstanen
Futur I
echwäert iwwerstoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerstanen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echiwwersting
duiwwerstings
hien/si,hatt/etiwwersting
miriwwerstingen
diriwwerstingt
siiwwerstingen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerstoen
dugéifsiwwerstoen
hien/si,hatt/etgéifiwwerstoen
mirgéifeniwwerstoen
dirgéiftiwwerstoen
sigéifeniwwerstoen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerstanen
duhssiwwerstanen
hien/si,hatt/ethttiwwerstanen
mirhtteniwwerstanen
dirhttiwwerstanen
sihtteniwwerstanen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwersti!
Plurieliwwerstitt!
iwwerstanen
iwwerstoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agestoen astoenausstoenbistoenbestoenbevirstoenderbistoendostoendropstoenduerchstoennnerstoenentstoenfeststoennostoenofstoenoperstoen opstoenstoenustoenverstoenzerckstoenzougestoen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles